Prowadzę tylko terapię online (w tym terapię post-COVID-19!)
Lęk jest naturalny, towarzyszy nam w życiu codziennym. Odczuwamy go przed publicznym wystąpieniem, wizytą u stomatologa czy przed egzaminem, a po ustąpieniu czynnika, który go wywołuje, odczuwamy spokój. U niektórych osób jednak napięcie utrzymuje się, przeradzając się w zaburzenia lękowe. Odczuwany lęk staje się paraliżujący i znacząco wpływa na codzienne funkcjonowanie.
Zaburzenia lękowe są jednymi z częściej występujących zaburzeń psychicznych, zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Charakteryzują się odczuwaniem stanu napięcia, zmartwienia, problemami w uspokojeniu się, nagłymi atakami paniki, a także nieprzyjemnymi wspomnieniami czy koszmarami po ciężkich przeżyciach. Lękom mogą tworzyć zaburzenia, na przykład związane z układem oddechowym, krążenia czy pokarmowym. Do zaburzeń lękowych należą między innymi zespół ostrego stresu i zespół stresu pourazowego, zaburzenia obsesyjno-kompulsywne, fobie specyficzne, lęki paniczne z agorafobią lub bez agorafobii.
Osobom, które borykają się z zaburzeniami lękowymi pomóc może psychoterapia. Spotkania z psychoterapeutą mają na celu poznanie sposobów na zredukowanie lęków oraz wzmocnienie umiejętności radzenia sobie z nim. Psychoterapeuta towarzyszy pacjentowi w procesie radzenia sobie ze swoimi lękami i zmierzenia się z sytuacjami, które wywołują zaburzenia lękowe. Wiele osób niestety jeszcze ma obawę przed spotkaniami z psychoterapeutą. Tymczasem psychoterapia, zwłaszcza w połączeniu z farmakoterapią, jeżeli zajdzie taka potrzeba, jest sposobem na poradzenie sobie z lękami.