Codziennie mierzymy się z różnorodnymi trudnościami dnia codziennego. Najczęściej sami bądź przy wsparciu rodziny pokonujemy te problemy, jednak czasami konieczna będzie pomoc ze strony psychoterapeuty.
Głównym zadaniem psychoterapii jest leczenie zaburzeń zdrowia psychicznego, zakłócających codzienne funkcjonowanie. Spotkania z psychoterapeutą mogą także pomóc rozwiązać problemy emocjonalne pacjenta. Psychoterapia pomaga pacjentowi wprowadzić zmiany w życiu, które pozwolą zminimalizować odczucie lęku bądź pozwolą usunąć nieprzyjemne myśli. Od pewnego czasu obserwować możemy pozytywną zmianę w stosunku do osób, korzystających z pomocy psychoterapeuty. Jeszcze do niedawna szukanie takiej pomocy było oceniane negatywnie. Obecnie coraz więcej osób szuka pomocy specjalisty w przypadku zaobserwowania niskiej samooceny czy przedłużającego się złego samopoczucia psychicznego. Pacjenci poszukują wsparcia także przy braku akceptacji własnego ciała czy problemach z seksualnością.
Psychoterapeuta nie podaje pacjentowi gotowych rozwiązań. W procesie psychoterapii ważna jest powstająca relacja między psychoterapeutą a pacjentem. Konsekwencją jest przestrzeń, w której pacjent może opowiedzieć o swoich trudnościach. Psychoterapeuta nie ocenia pacjenta ani nie podaje gotowych schematów postępowania, lecz towarzyszy pacjentowi w procesie dochodzenia do źródeł problemu i poszukiwaniu najlepszych dla pacjenta rozwiązań. Czas trwania psychoterapii zależny jest od trudności, z którymi przychodzi pacjent. W niektórych sytuacjach wprowadzenie zmiany wymaga dłuższego okresu spotkań z psychoterapeutą.
Psychoterapia jest dobrym sposobem na poradzenie sobie z zaburzeniami funkcjonowania psychicznego, które nas dotyczą. Spojrzenie z boku na swoje trudności pozwala znaleźć rozwiązania i poprawić jakość życia.