Przewlekła choroba jest ciężkim przeżyciem nie tylko dla pacjenta, ale także dla jego rodziny. Wiele osób, zwłaszcza cierpiących na choroby przewlekłe znacznie upośledzających codzienne funkcjonowanie, wymaga psychoterapii, aby zaadaptować się do tego trudnego czasu. W trakcie leczenia chorób przewlekłych pojawiają się trudne etapy i emocje, z którymi pacjent nie zawsze umie sobie poradzić. Z pomocą przyjść może psychoterapeuta, specjalizujący się w terapii pacjentów chorych przewlekle.
Wielu pacjentów chorych przewlekle uważa, że psychoterapia nie jest im potrzebna. Wsparcie rodziny i przyjaciół czasami jednak nie są wystarczające, dlatego warto co jakiś czas podsuwać bliskiemu pomysł spotkania z psychoterapeutą. Nie można jednak nalegać na podjęcie terapii – warto, aby był to przemyślany wybór.
Psychoterapia pacjentów przewlekle chorych polega na przyglądaniu się funkcjonowaniu pacjenta z chorobą przewlekłą. Podczas spotkań psychoterapeuta powinien stworzyć atmosferę bezpieczeństwa oraz okazać empatię i zrozumienie. Sesje z psychoterapeutą powinny prowadzić do poprawy funkcjonowania psychicznego i w konsekwencji – somatycznego, zaś psychoterapeuta powinien zachęcać pacjenta do dookreślania emocji. Te zaś będą zmieniać się zależnie od etapów choroby, zwłaszcza jeżeli wymagane jest długotrwałe leczenie, którego efekt jest niepewny.
Bliscy i przyjaciele często nie wiedzą jak udzielić wsparcia osobie przewlekle chorej, dlatego szukają pomocy u psychoterapeuty. Z pewnością jest to dobre rozwiązanie, które ułatwia efektywne sprawowanie opieki, zwłaszcza w najtrudniejszym czasie np. na etapie znacznej progresji choroby.