Słuchaj uważnie opowieści o poprzednich związkach, przyglądaj się relacjom rodzinnym i poznaj uczucia w ramach tych relacji.
Wyrażaj uczucia nie tylko w związku, ale także wobec życia i innych relacji. Jeśli druga osoba potrafi mówić o swoich uczuciach i okazać je, dysponujecie materiałem potrzebnym do stworzenia dobrego związku.
Więcej o tym, po co są emocje.
Poznanie kogoś wymaga czasu. Nie zakładaj, że relacja przybierze pożądany kierunek tylko dlatego, że dobrze zapowiada się i Ty tego chcesz. Pozwól na rozwój związku i umacnianie w tempie, które jest dla niego swoiste.
Kiedy zabrzmi dzwonek alarmowy – zatrzymaj się i posłuchaj, aby ustalić dlaczego włączył się. Po negatywnym związku pozytywna relacja może początkowo wydawać się „dziwaczna”, lepiej więc nie rozpoczynaj jej zbyt szybko. Zawsze – użyj swojego rozsądku i rozważ sytuację starając się wyłączyć filtr poprzednich złych doświadczeń.
Jeśli Twoi przyjaciele popierają Twój związek lub starają się zwrócić uwagę, że nie wygląda on najlepiej – nie lekceważ ich. Wsłuchaj się w te opinie, niech stanowią element całej układanki pozwalającej podjąć decyzję.
Jeśli czujesz się dobrze w związku – z dużym prawdopodobieństwem jest on dobry. Jeśli masz wrażenie hamowania, zamykania się, niepełnej komunikacji – zastanów się, czy ten związek jest dla Ciebie odpowiednim.
Więcej o tym, jak komunikować się w relacji z samym sobą.
Nieustannie słyszysz, że gdybyś był/a lepszy/a, bogatszy/a, ładniejszy/a, szczuplejszy/a, problem przestałby istnieć. Taki związek nie buduje i nie będzie w nim miejsca na rozwój Ciebie w relacji.
Jeśli Twój partner pragnie panować nad każdą chwilą Twojego życia albo jest skrajnie zazdrosny/a o wszystkich i wszystko, czemu poświęcasz czas lub uwagę – zachowaj ostrożność!
Więcej o tym, czym jest chorobliwa zazdrość.
Człowiek, który nie ma granic wierzy, że ma prawo robić z Tobą wszystko na co ma ochotę, ponieważ jesteś tylko jego nieodróżnialną częścią.
Nie toleruj żadnej formy przemocy – nie można jej wytłumaczyć, usprawiedliwić, uzasadnić czy wyjaśnić. Jeśli pojawiła się przemoc – odejdź, to nie jest związek.
Nie przyzwalaj i nie uczestnicz – podejrzenia mogą paść na Ciebie. Przede wszystkim – chroń siebie.
Osoba uzależniona związana jest z substancją uzależniającą, nie z Tobą. Jasne postawienie sprawy: życie bez substancji uzależniającej lub zakończenie związku – chroni Ciebie.
Jeśli mówisz partnerowi/partnerce, że Jego/Jej zachowania i praktyki sprawiają Ci przykrość, a on mimo wszystko nie rezygnuje z nich – nie akceptuj tego zachowania, nie buduje ono związku.
Brak zobowiązań oraz wahanie między bliskością i oddaleniem mimo trwania związku od dłuższego czasu jest ostrzeżeniem, że być może pełne zaangażowanie nigdy nie będzie miało miejsca.
Więcej o lęku przed bliskością.
Jeśli Twój partner/Twoja partnerka obraża Cię publicznie albo bezlitośnie obraża i upokarza – przeciwstaw się, a potem zastanów, czy trwać w tym związku.
Brak szarości jest równoznaczny z brakiem przestrzeni na błędy. To droga do idealizacji, ale równie szybkiej dewaluacji, może przekładać się na niestabilność emocjonalną Twojego partnera/Twojej partnerki.
Więcej usprawiedliwień niż wyjaśnień może świadczyć o braku odpowiedzialności za własne życie. Ktoś, kto ma potrzebę obwiniania za wszystko innych – nie jest dobrym i stabilnym kandydatem na życiowego partnera.
Czyli sytuacje, w których każde rozwiązanie jest złe. Jeśli sprawcą podwójnych węzłów jest nieustannie Twój partner/Twoja partnerka – celem może być chaos i kontrola.
Rutynowe kłamstwa, zwłaszcza, gdy są dla Ciebie źródłem trudności świadczą o braku relacji wypełnionej zaangażowaniem. Nie toleruj tego – zakończenie takiego związku będzie dla Ciebie mniej traumatycznym niż trwanie w nim.
Collins BC. Emocjonalna niedostępność. GWP 2001
Gdzie szukać ratunku?
Maja Friedrich: Moje dwie głowy https://mojedwieglowy.pl/
Przemoc – pytania i odpowiedzi: https://mojedwieglowy.pl/przemoc/pytania-i-odpowiedzi/
Twój partner/Twoja partnerka:
Kiedy pojawia się odczucie, że nie możemy być w relacji z daną osobą autentyczni i odczuwamy strach przed popełnieniem jakiegoś błędu, warto zastanowić się skąd biorą się te symptomy. Ludzie, którzy dopuszczają się przemocy emocjonalnej, starają się tak zmanipulować swoimi ofiarami, by mocniej związać je ze sobą uczuciem wdzięczności. To on/ona jest lepszy/a, Ty masz szczęście, że zdecydował/a się z Tobą być.
Źródło: https://www.powerofpositivity.com/20-warning-signs-of-an-emotionally-abusive-relationship/